Ülkü Öğretmen Pinterest Icon        Ülkü Öğretmen Facebook Icon         

Cumhuriyetin İlk Kadın Öğretmeni Refet Angın
REFET ANGIN

(d. 18 Mart 1915 – Gelibolu, Çanakkale – ö. 30 Ocak 2010)

Cumhuriyet tarihinin ilk kadın öğretmenlerindendir.


      Babası Atatürk'le cephede savaşmış bir Kuva-i Milliye üyesi idi. . İlkokul denemesini mahalle mektebinde yaşayan Angın, bu sistemdeki eğitime ancak iki gün dayanabilmiştir. Okuma yazmayı annesinden öğrenen Refet Angın, Cumhuriyetin ilanı ve Tevhid-i Tedrisat Kanunu’ndan sonra Gelibolu’da açılan iki okuldan biri olan Cumhuriyet Okulu sınavını kazanarak okula üçüncü sınıftan başlamıştır. Mustafa Kemal Atatürk ile yolları birçok kez kesişen Refet Angın, birinci karşılaşması olan ilkokul yıllarında Atatürk'ün "Büyüyünce ne olacaksın çocuk?"   sözüne,  "Öğretmen" diye cevap verir. İkinci karşılaşmalarında ise Öğretmen Okulu öğrencisidir ve Atatürk’e “Bakın sözümü tuttum Paşam. Öğretmen olacağım işte” dediğinde, Atatürk onun Gelibolu’daki küçük kız olduğunu derhal hatırlar ve bunu belirterek, ne öğretmeni olmak istediğini sorar. ‘Matematik’ cevabını alınca “Hayır tarih öğretmeni olacaksın. Çünkü nesillere tarihlerini öğretmek en önemli vazifedir.” sözü üzerine Refet Angın, tarih öğretmeni olmaya karar verir.           

      Tarih öğretmenliğinden 1982′de emekli olan Refet Angın, Yıldız Teknik Üniversitesi senatosunun 29 Haziran 2006 tarihinde aldığı kararla onursal doktora ünvanını, yapılan bir törenle almıştır.

      Milli Eğitim Bakanlığında Bakanlık Danışmanı olarak görev almıştır. Ayrıca İstanbul Kağıthane’de adına kurulmuş bir ilkokul vardır. Hürriyet Mahallesi içindedir. Okul 2 binalıdır.Ayrıca Hayat Bilgisi dizisinin bir bölümünde – dizide – Afet Güçverir’in öğretmeni olarak karşımıza çıkmıştır.

      Cumhuriyetin ilk kadın öğretmenlerinden Fatma Refet Angın 30 Ocak 2010 Çarşamba günü 95 yaşındayken hayata gözlerini yummuştur.

      Sayısız öğrenci yetiştiren bu cumhuriyet öğretmenini saygıyla anıyoruz.